Marka İzleme Nedir ?

marka izleme

Marka izleme, markanızın özgünlüğünün korunması ve sektörde algıların markanıza karşı kötü anlamda değişmemesi için yapılması gereken bir işlemdir.

Marka; özgün tasarıma sahip, bir işletmenin mallarının diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan işarettir. Bir markaya sahip olmak işletmenin statüsü ve bilinirliği için çok önemlidir. Markaya sahip olmak için marka tescil işlemi ile markanızı tescillettirmek gerekmektedir. Marka tescili bu yapının korunmasını ve başkalarınca kullanılamamasını sağlamaktadır. Türkiye sınırlarında iş yapan bütün işletmelerin, neredeyse hepsinin müşteriler tarafından tanınmasını sağlayan markaları vardır. Markanız tescil edilmediyse size ait değildir. Tescil edilen bir marka 10 yıl boyunca koruma altına alınır. Bu süre zarfı içerisinde markanıza zarar getirecek herhangi bir iş veya taklit yapan kişilerden; tazminat hakkı, zararın önlenmesi ve giderilmesi, ceza soruşturması başlatılması gibi haklara sahip olunacaktır.

Markanızı tescil ettirmek kadar, ilerleyen süreçlerde de markanızı korumak gerekmektedir.

marka izleme

Marka İzleme Nasıl Koruma Sağlar ?

Marka izleme, tescil ile koruma altına alınan bir markanın, zaman içinde iyi ya da kötü niyetli girişimler tarafından taklit ve benzer marka tescillerine karşı korunması amacıyla yürütülen süreçtir.

Marka izleme işleminin yapılmaması durumunda, tescilli markanıza benzer bir marka Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru ile koruma altına alınabilir. Bu durum markanız için kötü bir algıya sebebiyet verecektir ve  var olan  potansiyel müşterilerinizde bir algı karışıklığına yol açarak marka değerinin düşmesine yol açar.

Markaların tescili sonrası, diğer firmalar tarafından markanın benzerleri için başvuruda bulunulabilir.
Türk Patent ve Marka Kurumu marka uzmanları, markaları değerlendirirken kendi bakış açıları ile markanın benzer olmadığına ilişkin karar verebilirler. Türk Patent ve Marka Kurumu marka uzmanlarının izin verdikleri markalar marka bülteninde yayınlanır. Bültende yayınlanan bu markalara itiraz gelmemesi halinde marka tescil edilmiş olur.

İtiraz süresi ilan yayınlandıktan, marka bültenine çıktıktan sonra 2 ay içerisindedir. Türk Patent ve Marka Kurumu’ na   benzerlik yönünden itiraz edilirse, tescili için başvurulan markaya  Yeniden İnceleme Ve Değerlendirme Kurulu tarafından benzerlik incelenmesine başlanır. Eğer benzerlik görülürse marka başvurusu reddedilir.

Müracaatı yapılan her markayı, tescilli marka sahibi bireysel olarak değerlendirmesi takibinde ki zorluklar sebebiyle mümkün değildir. Aylık ilan sistemi ve bülteninde, aylık yaklaşık 7000-8000 ilan yayınlanmaktadır. Aylık olarak yayınlanan resmi markalar bülteninde ilana çıkan markalar için benzerlik itirazında bulunmaması durumunda, marka tescili gerçekleşecektir. Bu da gerçek hak sahibi kimselerin mağduriyeti anlamını taşımaktadır. Marka izleme hizmeti alan hak sahipleri tespit edilen benzer markalara zamanında itiraz ederek haklarının korunmasını sağlayacaktır.

Markanıza benzer markanın tescilini engellemenin 2 yolu vardır;

1. Benzerliği fark edilen marka başvurusuna, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan markalar bülteninde ilan edildiği tarihten itibaren 2 ay içinde itiraz etmek.

2. Benzer marka tescil edildikten sonra, dava yoluyla bu markanın tescilinin iptalini sağlamak.

Dava yoluyla yapılan iptal işlemleri uzun sürmesiyle birlikte maddi ve manevi olarak yıpranmayı da beraberinde getirmektedir. Doğru zamanda yapılacak müdahale bu sıkıntılardan sizleri koruyacaktır. Marka izleme, doğru zamanda müdahale yapmanızı sağlayacaktır.

 

Uraz Patent resmi logo

Uraz Patent Marka İzleme İşlemini Nasıl Yapmaktadır?

Marka izleme işleminin yapılması için çeşitli programların kullanılması, bilgisayar destekli araştırmaların yapılması en doğru sonuca ulaşmak için gereklidir. Uraz Patent olarak kendimize ait programlar aracılığı ile diğer markaları ve marka başvurularını takip etmekteyiz.

İstenilen bilgiler doğrultusunda aylık 2 defa rapor hazırlamaktayız. Hazırlanan raporlar markanızın benzerliklerden korunması için gerekli işlemleri yapmanızda size yardımcı olmaktadır.

Marka izleme, sadece benzerliklerden korunmanız için değil ayrıca rakip marka takibi içinde gerekli bir işlemdir. Hazırlanan raporlarda, benzer sektörlerde yer aldığınız marka sahiplerinin yaptığı işlemleri de takip ederek kendi markanız için bilgi sahibi olmaktasınız.

Marka izleme, yurt içi ve yurt dışı olarak yapılabilmektedir. Araştırmaların genişliği ve sağlanan bilgilerin doğruluğu markanız için vereceğiniz kararlarda önemli bir etki yaratmaktadır ve atacağınız adımların bilgi, tecrübe etkisiyle bir adım önde olmasını sağlamaktadır.

Uraz Patent, sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimiyle marka izlemede; doğru, güvenilir bilgiler sağlamakta ve sizinle sürekli iletişim içerisinde olarak markanızın korunmasını sağlamaktadır.

Uraz Patent, rekabet üstünlüğü kazandıran entelektüel sermayenize ve değerlerinize sahip çıkma konusunda destek olmaya daima hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir