Marka Tescili Nedir?

marka tescili nedir yazı görseli

Marka Tescili Nedir ? Marka Tescil İşareti

Marka ; Bir işletmenin mal veya hizmetini diğer işletmenin mal veya hizmetinden ayıran her türlü işarete marka denir. Marka haklarının 10 (on) yıl boyunca başvuru yapan kişi üzerine tesis edilmesi işlemine de marka tescil denir.

Marka Tescil Süreçleri

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan marka müracaatı, marka uzmanı tarafından 6 (altı) aylık inceleme süresine alınır. Bu süreçte marka, logo var ise slogan araştırması yapılır. 6 (altı) aylık uzman incelemesi sonunda olumlu sonuç alınırsa 2 (iki) aylık bülten süresi başlamaktadır. 2 (iki) aylık bülten süresinde herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda marka tescil kararı verilir. Tescil kararı verilen markanın tescil harcının yatırılması için 2 (iki) aylık süresi bulunmaktadır. Tescil harcı yatırılan markanın yaklaşık 1 (bir) ay içerisinde belgesi gelecektir. Marka başvurusu yapıldığı andan itibaren koruma süresi başlamaktadır. Koruma süresi 10 (on) yıldır ve her 10 (on) yılda bir yenileme yapılması gerekmektedir.

Yurt Dışı Marka Tescili

Markanız başvuru yaptığınız ülkelerde koruma altına alınmaktadır. İhracat yapan firmalar ihracat yaptıkları ülkelerde markalarını tescil altına alması faydalı olacaktır. İhracat yapmayı düşündükleri ülkelerde de tescil etmeleri o ülkeye yapacakları yatırımın koruma altına alınmasını sağlayacaktır. Uraz Patent olarak tüm dünyada marka araştırma, başvuru, takip, itiraz vs. işlemleri gerçekleştirebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir