Marka Tescilinin Faydaları Nelerdir?

Marka Tescil

Markalar günümüzde firmaların ve üretim yapan diğer işletmelerin, sistemde var olduklarını tüm dünyaya gösterdikleri bir yapıdır. Marka tescili bu yapının korunmasını ve başkalarınca kullanılamamasını sağlamaktadır. Türkiye sınırlarında iş yapan bütün işletmelerin, neredeyse hepsinin müşteriler tarafından tanınmasını sağlayan markaları vardır. Markanız tescil edilmediyse size ait değildir. Tescil edilen bir marka 10 yıl boyunca koruma altına alınır. Bu süre zarfı içerisinde markanıza zarar getirecek herhangi bir iş veya taklit yapan kişilerden; tazminat hakkı, zararın önlenmesi ve giderilmesi, ceza soruşturması başlatılması gibi haklara sahip olunacaktır.

Türkiye’ de markaların korunması 1995 yılından itibaren başlamıştır. 1995 yılında markaların korunması KHK’sı yürürlüğe girmiştir. Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmemiş markalar geçersiz sayılır. Markanızı tescil ettirmeden yaptığınız tanıtım sürecinde, başkaları markanızı sahiplenebilir ve sizden önce tescil ettirebilir. Böyle bir durumda marka sahibi dava açarak hakkını ispat etmesi gerekir ve yorucu bir süreç başlar. Bu süreç sonucunda maddi ve manevi yıpranma ile marka haklarınızı alabiliyorken bir çok kişi de markasından vazgeçmektedir. Marka tescilini, markanıza ve çalışmalarınıza karar verdikten hemen sonra yapmanız önemlidir ki böyle kötü durumlarla karşılaşmadan markanızın bütün haklarına sahip olabilesiniz.

marka tescili

Marka Tescilinin Aşamaları Nelerdir?

Markalarınızı tescil etmek için, fiziksel ortam da ve online ortam da yapılan başvurulardan başlayabilirsiniz. Başvuruda bulunurken tacir kişi olma veya ticari işletme sahibi olma şartı yoktur. Tescil ettirmek istediğiniz her marka için ayrıca tescil işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tek bir işlemde birden fazla tescil işlemi gerçekleşmemektedir.

Marka tescil işlemi; başvuruyu yapan kişinin kimlik bilgileri, başvuru ücreti ödendi belgesi, rüçhan hakkı talebi isteği varsa rüçhan hakkı talebi ödendi belgesi, marka talebinde bulunurken markada Latin alfabesi harici alfabe kullanıldıysa Latin alfabesi karşılığı gibi belgelerin iletilmesiyle başlar. Sürecin işlemesi işe şu şekildedir;
1-) Marka Tescil başvurusu
2-) Türkiye Patent ve Marka kurumu tarafından başvurunun sınıflandırılması ve incelenmesi
3-) Marka Tescil başvurusunun yayınlanması
4-) Başvuruya varsa, itirazların yapılması ve incelenmesi
5-) Tescil belgelerinin onaylanması ve verilmesi / tescilin reddedilmesi olarak sonuçlanmaktadır. Bu süreç yaklaşık olarak 7 ile 9 ay arasında sürmektedir.

Başvuru hakkında herhangi bir itiraz yok ise ve başvuru eksiksiz yapılmış ise tescil edilir ve sicile kaydı olunur. Marka tescilinde bulunan başvuru sahibi ” Marka Tescil Belgesi ” elde etmiş olur.

Tescil işleminde hak edilen haklar tescil başvuru tarihinden itibaren 10 seneyi kapsar. Bu hak her 10 yıl sonunda yine 10 yıl olmak üzere sonsuz kere uzatılabilir. Süre bitimi sonu, 6 ay sonraya kadar, marka geçerliliğini korur ve uzatılma talebinde bulunulmazsa geçerliliğini kaybeder. Yenileme işlemi, tescil süresinin bitişinden 6 ay önce yapılması ve harçlarının ödenmesi daha doğru olacaktır.

Markanızı tescil ettirebilmek için halihazırda kullanır olması gerekmemektedir. Fakat tescil işlemi gerçekleştikten sonra 5 sene içerisinde markanız ile alakalı bir işlem gerçekleşmemiş ise, markanızın tescili iptal edilebilmektedir.

Hangi Markalar Tescil Edilebilir?

Marka tescil süreci içerisinde başvuru şartları dışında markaların tescil edilebilirliği için markalarda şu şartlar aranmaktadır;
Açık ve belirleyici olması şartıyla, kişi adlarıyla birlikte, kelime grupları, şekiller, sayılar, biçim ve ambalajdaki farklılık / biçim ve renkler gibi her türlü ayırt edici özellikte olabilirler. ( 10/01/2017′ de yayınlanan kanuna göre seslerin de marka tescili için önü açılmıştır. Ayrıca, renklerin ve kombinasyonlarının, marka ile iç içe geçmiş mal ve ambalajları ve sloganlarının da tescili sağlanabilmektedir. ) Ayırt edicilik herhangi bir şekilde farklılığı ve ayrıca zamanla yapılan reklam, tanıtım, bilinirlik gibi faktörlerin sağlanmasıyla gerçekleşebilir.

Marka Tescili ve Faydaları

1-) Markanız için tam kullanım hakkı ve koruma hakkı; dava açabilme, telif hakkı
2-) Markanın İnternet üzerinde kullanımında ” .tr ” uzantısına sahip bir domaine sahip olabilme hakkı
– ” .com.tr ” domaine sahip olabilmek için;
a) Ticari faaliyet belgesi
b) Ticari sicil belgesi
c) Oda sicil kayıt belgesi
d) Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’ nde yayınlanmış ticari unvan
e) Marka başvuru belgesi
f) Marka tescil belgesi
gibi belgeleri, domain hizmeti satın aldığınız şirket isteyebilmektedir.
3-) Şirketiniz için prestij ve tanınırlık

Markanın korunması başvurulan ülke için geçerlidir. Uluslararası bir korunma isteniyorsa, talep edilen ülkelere ayrıca başvurulması gerekmektedir. Tek tek, talep edilecek ülkelere başvurulduğu gibi, Madrid Sistemi de sağlanarak birden çok ülkede tescil ve korunma sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir