Patent Araştırma

Patent Araştırma

Patent Araştırma neden önemli size açıklayacağız bu yazımızda. Son yıllarda inovasyon ve patent kavramı yenilik kavramına eklenmiştir. İnovasyonun en iyi tanımı benim düşüncem “ticari başarının keşfi” dir. Bu nedenle, inovasyon aynı zamanda patenti de içeren bir kavramdır; çünkü her Ar-Ge çalışması veya patent tescili alınan her buluş ticari başarı anlamına gelmez.

     Elbette ticari başarı, her biri uzmanlık gerektiren çok sayıda parametreye bağlıdır. Kısacası, bu parametrelerin bazıları, ulusal ve uluslararası alan, endüstri ve rakiplerin faaliyetlerinin farkında olmak üzere güncellenmektedir. Bu, fuarlara giderek, sektörel yayınlar ve diğer benzer yöntemleri takiben yapılabilir. Fakat en önemli yöntemi birçoğumuz bilmiyoruz yada önemsemiyoruz . Bir çoğumuzun bilmediği yada önemsemediği metodun adı patent araştırması olarak isimlendirebiliriz .

Patent araştırması neden mi önemli, bir buluşun üzerine yatırım yapmak için bu buluşun yeni olduğundan veya başka birinin fikrine yatırım yapmamak için yeni olduğundan emin olmalısınız. Ancak, fikriniz endüstrinizde herhangi bir kişi tarafından üretilmez veya kullanılmamışsa kesinlikle bu fikrin yeni olduğu sonucuna varamazsınız. Nitekim zihninizdeki konu bugüne kadar bir üründe tercüme edilmemiş herhangi bir patent metninde açıklanmış olabilir. Sonuçta, dünyada 50 milyondan fazla aktif patent var ve araştırmalar, şu anki teknik literatürün% 80’inin patent veritabanlarında olduğunu, gayri resmi literatür ise patent veritabanlarının tamamında olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, Ar-Ge projesine yatırım yaparken, dünyadaki bu en kapsamlı bilgi havuzunun detaylı bir şekilde incelenmesi ve sanatın en gelişmiş halini açıkça tespit etmesi kesinlikle gereklidir.

Sağlıklı bir patent araştırması ancak bir patent uzmanının ve konunun uzmanı olan bir teknik uzmanın işbirliğiyle yapılabilir. Patentleri kullanmadan, http://ep.espacenet.com/ gibi ücretsiz bilgileri arayabilir ve rakiplerinizin patentlerini inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte, kritik bir “devam etmek” kararı verilirse, patent ve mühendislik temelli bir patente ve kullanıcıyla temasa geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Patent araştırması ne sağlar? Her şeyden önce, buluşunuzun gerçekten yeni olup olmadığına karar verebilirsiniz. Böylelikle, hiç ummadığınız bir patenti ihlal edip suçlu durumuna düşme veya ciddi bir yatırım yaptığınız buluşunuza patent alamama risklerini önceden görür, planlarınızı ona göre yaparsınız. Patent veritabanları çoğu şirket tarafından kullanılmadığından, bu bilgi sayesinde rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Öte yandan, hiç düşünmediğiniz yeni fikirler geliştirebilir ve çalışmalarınızı buna göre geliştirebilirsiniz. Ayrıca keşiflerinizi önceden koruma altına almanız, benzer uygulamaları tanımlar ve zamanında hareket ederseniz size gelen potansiyel yasal saldırılara karşı önlemler alır veya bunları itiraz yolu ile iptal ettirebilirsiniz.

 

Sonuçta, bir patent araştırmasının başvuru öncesi veya herhangi bir araştırma çalışması öncesinde yapılması yararları göz önüne alınmalıdır. Mucitlerin ve büyük firmaların bu konuyla dikkatli bir şekilde ilgilenmesini ve bunun sonucunda ortaya çıkan masrafların ve emeklerinin boşa gitmesinin önüne geçilebildiğini belirtmeliyim.

 

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz, üstelik ücretsiz!

İletişim İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir