Patent ve Patent İzleme Nedir ?

Patent ve telif hakkı

Patent ve patent izleme sahip olduğunuz değerlerin korunması için önemli işlemlerdir. İşletmenizin, firmanızın veya kişisel olarak yaptığınız buluşlar patent belgesi ile tescillenir ve buluş üzerinde haklara sahip olursunuz. Patent izleme sayesinde, sahip olduğunuz patentin herhangi bir benzerine karşı korunma sağlanırken, dünya ve sektör genelinde de bilgi sahibi olmanız sağlanacaktır.

Patent Nedir ?

Patent,  çözüme ihtiyaç duyulan bir konunun çözülmesini sağlayan veya alanında yenilik getiren bilimsel ve teknik bir buluşun, uygulama, kullandırma ve yayma haklarının kime ait olduğunu gösteren bir belgedir. Başka bir deyişle buluşun izinsiz olarak 3. kişiler tarafından üretilmesinin, kullanılmasının, satılmasının veya ithal edilmesinin önüne geçen, engellenmesini sağlayan belgedir. Buluş olarak değerlendirilen neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahil edilebilmektedir.

Tasarım tescil makalesi görseli

Patent Nasıl Alınır ?

Patent başvurusunda bulunmak için öncelikli olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması ve patent araştırması yapılması gerekmektedir. Adım Adım sıralamak gerekirse ;

 • Türk Patent ve Marka Kurumu başvuruda bulunulur.
 • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu verilir ve Araştırma raporu yayınlanır.
 • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent incelemesi yapılır ve raporu verilir.
 • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi (uygun bulunması halinde) verilir.

Patent belgesinin kapsama alanı, Avrupa’da ve ulusal olarak başvurulan yere göre değişiklik göstermektedir. Avrupa’da koruma sağlanması için Avrupa Patent Ofisine (EPO) başvuru yapılır. Avrupa Patentine üye ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır ve alınan patent ülkemizde de geçerlilik sağlayacaktır. Avrupa Patentinin faydası birden fazla ülkede koruma sağlanması isteniyorsa, tek tek ülkelerden patent talebi istenmesi yerine Avrupa Patenti sayesinde hepsinde geçerlilik sağlanmasıdır. Avrupa patenti istenilen belgenin kapsamına göre ekonomiklik ve hızlılık sağlamaktadır.

marka izleme

Patent Nasıl Koruma Sağlar ?

Ülkemiz de buluşlarınızı korumak için üç farklı yöntemde işlem yapılmaktadır. Bu işlemler ; İncelemesiz patent sistemi, incelemeli patent sistemi ve faydalı model sistemidir.

 • İncelemesiz patent sistemi; Korunma talebinde bulunan buluş için 7 yıl koruma sağlamaktadır. 7 yıllık sürenin sonunda, başvuru sahibi inceleme talebinde bulunabilir. Olumlu değerlendirilen
  inceleme sonucunda, başvuru tarihinden itibaren 20 yıl koruma sağlayan incelemeli patent belgesi elde edilir.
 • İncelemeli patent sistemi; Patent talebinde bulunulması için inceleme raporuna ihtiyaç duyulur. İnceleme raporu patentlenebilirlik kriterlerini göre değerlendirme işlemidir. Bu kriterler, yenilik,
  sanayiye uygulanabilirlik, buluş basamağı gibi değerlemelerdir. Belirli değerlendirmeler sonucu alınan patent süresi daha uzun olmaktadır. İncelemeli patent 20 yıllık bir koruma sağlamaktadır.
 • Faydalı model sistemi; İnceleme işlemi yapılmayan bu sistemde öne çıkan fayda kısa sürede olması ve ekonomikliktir. Patent talebinde bulunulur ve başvuru tarihinden itibaren başvurulara 3 ay itirazda bulunulur.
  İtirazlarda bulunulan başvuruya, başvuru sahibi tarafından karşı görüş bildirilir veya itiraza rağmen belge talebinde bulunabilir. Faydalı model 10 yıllık koruma sağlamaktadır.

Patent İzleme Nedir ?

Patent izleme, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kamuoyunun bilgisine ve itirazlarına açılan patent bülteninde buluşunuza benzer patent başvurularının var olup olmadığının tespit edilmesi sürecidir.Patent izleme yapılmaması durumunda buluşunuza benzerlik gösteren talepler bilinmeyecektir . Patent bülteninde yayınlanan ve yayın sırasında itiraz edilmeyen patent talepleri tescillenebilmektedir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununda yapılan değişiklik sonrası tescillenen patentler için de itiraz etme hakkı mümkün hale gelmiştir. Yapılan itirazlar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından olumsuz sonuca bağlanırsa, itirazda bulunan patentin iptali ancak dava yoluyla mümkün olacaktır.
Patent izleme, dünyada ki teknolojik gelişmelerin ve rakiplerinizin yatırımlarını takip etmenin en kolay yöntemlerinden birisidir. Düzenli izlemeler yapılması, sektörünüzde ki yatırımların ve gelişmelerin neler olduğunun anlaşılmasını sağlarken dünyada da teknolojinin gittiği yön hakkında bilgi vermektedir.

Uraz Patent resmi logo

Patent İzleme Nasıl Yapılır ?

Patent İzleme yapılması için belli programların kullanılması gerekmektedir. Her yıl ülkemizde binlerce, dünya genelinde ise milyonlarca patent talebinde bulunulmaktadır. Uraz Patent, kullandığı programlar ve araştırmalarla bültenleri takip eder. Yapılan araştırmalar aylık olarak raporlanır. Benzerlikler işaretlenir ve bildirilir. Ayrıca sektörde ve dünya genelinde bilgi sahibi olunması için, sağlanan raporlar ve araştırmaların genişletilmesi bilginizi de arttıracaktır. Rakiplerinizin takibi, sektörün takip edilmesi ve teknolojinin hangi yöne doğru ilerlediğinin anlaşılması için patent izleme yapılması gerekli bir işlemdir. Uraz Patent, bu konuda gerekli bilgilerin sağlanması için bütün imkanlarıyla sizlere yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir