Rakip Marka İzleme ve Rakip Takipi Nedir ?

rakip marka izleme

Rakip marka izleme, marka izlemenin yanında verilen bir hizmettir. Rakiplerinizi her alanda takip etmek size öngörü katacağı gibi adımlarınızı da daha dikkatli atmanızı sağlayacaktır. Markanızın izlenmesi ve rakip markaların takip edilmesi de bu sebepten önemlidir. Ticaret bir yarış ortamıdır ve bu yarışta sürekli önde olmanız gerekmektedir.

Rakip Marka İzleme Nedir ?

Marka, işletmenin sahip olduğu ürünler için diğerlerinden ayırt edici özelliği olan, ürününüzü belirgin hale getiren isimlendirme işlemidir. Marka isimleri sayesinde zihinde ürünler ayrı ayrı canlanabilir. Marka sahibi olmak için marka tescili yapılması gerekmektedir. Tescili yapılan marka, var olmaya başlamış, yasalarla korunan ve üzerinde haklara sahip olunan ürünlerdir.

Marka izleme, sahip olduğunuz, tescillenen markanızın korunması için gerekli bir işlemdir. Markanızı takip ederek, benzerliklerden korumak gelecekte karşılaşabileceğiniz kötü durumların engellenmesini sağlarken taklitçiliğinde önünü keser. Marka izleme yapılırken; aylık olarak yayınlanan markalar bülteni kontrol edilir, kullanılan yazılım ve programlar sayesinde benzerlik gösteren markalar işaretlenir ve bildirilir. Benzer markalara, marka bülteninde yayınlandıktan sonra ilk iki ay içerisinde itiraz etmek oluşacak zararları daha olmadan engellemenizi sağlamaktadır. İki ay içerisinde itiraz edilmeyen markalar kabul edilir ve tescil olunur. Tescil olunan bir markaya karşı yapabileceğiniz tek itiraz dava yoluyla olacaktır. Bu durum da sizlerde maddi ve manevi bir yıpranmaya sebebiyet verecektir. Marka izleme bu yüzden önemli bir işlemdir.

rakip marka izleme

Rakip marka izleme, markanızın bulunduğu sektörde rakiplerinizi takip etmek anlamına gelmektedir. Rakiplerinizin hareketleri, tescil başvurusunda bulundukları markalar gibi durumları sizlere rapor olarak sunmaktadır. Rakip marka izleme işleminde, raporlar istekler doğrultusunda ayda 2 defa hazırlanır. Raporlar doğrultusunda rakiplerinizin yatırımlarını, hangi alanlara yöneldiklerini ve adımlarını takip edebilirsiniz. Buna göre sektörde geri kalmak yerine öngörü ve dikkat ile adımlarınız ileriye doğru atılır. Rakip marka izleme işlemi, rekabette geri kalmanızı önleyecektir.

Rekabet ve Rakip Takibinin Önemi

Rekabet; sektörü, çalışanları, işletme sahiplerini, işletmeleri canlandıran, canlı tutan ve yollarına devam edip edemeyecekleri belirleyen olgudur. Rekabeti ensesinde hissetmeyen firmalar atalet duygusuna kapılır ve
geriden gelen rakiplerine geçilir.

rekabet ve rakip izleme

Bulunduğunuz sektör, pazar sadece son alıcılardan ve bayilerden oluşmuyor. Sizinle sürekli bir yarış halinde olan sizi zora sokan bir de rakipleriniz var. Fiyatlarda farklılık sunan, daha iyi hizmet ve mal sunan, yenilikler yapan, sizin yeni ürün ve hizmetlerinizi kısa sürede taklit eden, reklam kampanyaları yapan, durmadan çabalayan rakiplerinizle sürekli mücadele etmek zorundasınız.Rakiplerinizin hareketlerini takip edip, hamlelerine karşılık veremezseniz rekabette geri kalırsınız. Pazarda yer sahibi olmak, rakiplerinize nasıl tepki verip ne kadar kısa sürede karşılık verdiğinize göre belirlenecektir. Rakiplerinizden farklı bir şey sunabilmek için de onları sürekli takip etmeniz rakip markaları izlemeniz gerekir. Rakip marka izleme bu konuda sektörde ki yerinizi ve markanızı korumanız için size yardımcı olan bir işlemdir.

İşletmeler aldıkları kararlar sonucunda büyür, küçülür veya yerinde sayar. Bir işletmenin aldığı kararların; öngörülü, sağlıklı ve onu öne çıkarıcı kararlar olabilmesi için pazarı takip ettiği kadar, rakiplerini de yakından takip etmesiyle mümkün olacaktır

Rakiplerinizin izlediği satış yöntemleri ve fiyat politikaları sizin satışlarınızı düşürebilir ve markanızı etkileyebilir. Rakiplerinizin yapmış olduğu kampanyalar, reklamlar, alternatif ve yeni tanıtım araçlarını başarılı kullanması, piyasaya sunduğu yeni ürünler, kurumsallaşması, verimlilikte ve kalitede iyileşme sağlaması sizi etkileyebilecek faktörlerdir. Rakip marka izleme sayesinde ve devamında ki diğer rakip takibi işlemleri, rekabette geri düşmenizi önleyecektir.

Markanızı kötü etkileyecek, satışlarınızı düşürecek her şeyi takip etmek ve önlem almak işinizin önemli bir parçası olmalıdır. Rakipleriniz hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmanız onların iyi yaptığı şeyleri örnek alıp, kötü yaptığı şeylerde de size farkındalık sağlayacaktır ve daha farklı neler yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Uraz Patent resmi logo

 

Uraz Patent olarak, rekabet üstünlüğü kazandıran entelektüel sermayenize ve değerlerinize sahip çıkma konusunda destek olmaya hazırız.

Uraz Patent; Marka izleme, rakip marka izleme, patent izleme, rakiplerinizin marka başvurularını ve patent başvurularını takip etme, patent ve markalarda benzerliklerin takip edilerek belirlenmesi, sektörde ki firmaları izleme gibi işlemlerle hem ulusal hemde uluslararası çapta size bilgi sağlamaktadır. Bu işlemler sonucunda markanız ve haklarınız için korunma sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir