Tasarım Tescil Nedir? Neden Gereklidir?

Tasarım tescil makalesi öne çıkan görsel.

“Tasarım tescil nedir?” ve “Benim ürünüm için neden gereklidir?” soruları her yeni girişimcinin merak ettiği sorulardandır. Bu makale, bu sorularınızın cevabı ile birlikte konu hakkında bilmeniz gereken püf noktalarını da içinde barındırmaktadır. Tasarım kelimesi neyi ifade etmektedir? Ürünüm için doğru tasarımı yaptım mı? Tasarımımı korumak için yapmam gerekenler?
İnsanoğlu çoğu kez 5 duyu organının algıladığı şeylere göre karar veren bir canlı olmuştur. Gözüne hoş geleni istemiş veya kulağının güzel duyduğu ezgiyi sevmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilim adamları ve girişimciler yenilikçi ürünler üretme arzusundadırlar. Merak ve araştırma isteği birleştiğinde insanlık yararına birçok farklı alanda ürünler ortaya koyulmuş ve koyulmaya da devam etmektedir. Ortaya çıkan yenilikçi ürünün piyasada tutulması ve insanların onu merak ederek almak istemesi, üretilecek ürünün görsel olarak insanlara hitap etmesiyle doğrudan ilişkilidir. İşte tam da bu nokta da “Tasarım” kavramı karşımıza çıkmaktadır.

TASARIM NEDİR?

Tasarım bir süreci ifade etmektedir. Bu süreç içerisinde girişimciler, nesnel çevreyi insanların öznel ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet edecek şekilde ürünlerini hazırlamak zorundadırlar. Çünkü aynı konu hakkında birçok materyal bulunabilir ve tasarımda kişisel farkı koymak, sizin ürününüzün tercih edilme sebebini arttıracaktır. Tasarım, insan duyularına hitap edecek şekilde bir ürünün şekil, çizgi ve renk gibi unsurlar ile birlikte zenginleştirilmesiyle elde edilecek dış görünümdür. Kısacası “Tasarım, Ürünün Estetik Görünüm Özelliğidir!”

Tasarım Tescil Nedir? Neden Gereklidir? 1

Tasarım Nasıl Olmalı? Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Girişimcilik alanına yeni mi adım attınız? Kafanızda yeni bir fikir var ve siz bu fikri nasıl estetik gösteririm diye mi düşünüyorsunuz? O zaman hiç merak etmeyin cevaplarınız burada. İnsanlığa sunacağınız ürün teknoloji alanında olup para kazanabileceğiniz bir ürün olabileceği gibi, sosyal sorumluluk projeleri gibi maddi beklenti olmayan bir ürün de olabilir. Burada önemli olan ürününüze yapacağınız vurgudur. Yani tasarımdır. Peki nasıl olmalı bu tasarım? Gelin maddeler halinde sıralayalım;

-Basit olmasına rağmen aynı zamanda fonksiyonel olmalıdır,
-İnsanlara eğlenceli gelmelidir,
-Estetik özelliklere sahip olmalı, modaya uygunluğunu korumalıdır,
-Pratik olmalıdır.

Gelelim tasarımınızı yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalara. Bunlar;

-Müşterinin istekleri ve üründen beklentilerinin iyi ve doğru analiz edilmeli,
-Ürün hangi yaş grubuna veya hangi cinse hitap ediyorsa; bu etmenleri göz önünde bulundurularak hedef kitlenin seçimi doğru yapılması,
-Tüm bu çalışmaları yaparken aynı zamanda çevre ve topluma duyarlı olunmalıdır.

NEDEN TASARIM TESCİL YAPILMASI GEREKİR?

Gelişen Dünya ile birlikte yeni ve güncel birçok ürün meydana getirilmiştir. Bazı durumlarda ürünlerden birkaçı aynı duruma hizmet etse de, müşteri kendisine en uygun tasarıma yönelecek ve onu tercih edecektir. Aynı duruma hizmet eden ürünler piyasa da rekabet ortamını oluşturacaktır. Farklı olmayı ve her zaman tercih edilmeyi isteyen bir girişimci iseniz; o zaman kendinize özgün, yenilikçi ve estetik bir tasarıma sahip bir ürün yapmalısınız. Sonuçta göreceksiniz ki rekabet ortamında çok önemli bir avantaj kazanmış olacaksınız. Eğer rekabetin olumsuz etkilerinden firmanızı ve ürününüzü korumak ve rekabette diğer benzer hizmeti sağlayan ürünlere karşı üstünlük sağlamak istiyorsanız, yenilikçi bir yapıya sahip ürünler tasarlamalı ve bu ürününüzü tasarım tescilleri ile koruma altına almalısınız.

Tasarım Hakkı

Tasarım hakkı, tasarımı yapan kişilere veya yasal ardıllarına ait bir haktır. Tasarımı yapan kişi, onu kullanmaya yetkilidir veya yetkilendirilmiştir. Koruma altına alınmış ürünü, üçüncü kişiler aynı amaç için üretemez, satamaz veya kazanamaz.

Rüçhan Hakkı

Yasal olarak öncelik hakkı anlamına gelmektedir. Diyelim ki yeni bir ürün buldunuz ve yenilikçi bir tasarıma sahipsiniz. Herhangi bir ülkede yapmış olduğunuz tasarım başvurusunu takip eden 6 ay içerisinde başka bir ülkede de başvuru yapabilir ve ilk yapmış olduğunuz başvuruya binaen öncelik hakkınızı, yani rüçhan hakkınızı talep edebilirsiniz.

Tasarım Tescil Nedir? Neden Gereklidir? 2

Tasarımı Korumak Nasıl Mümkün Olur?

Bir girişimcisin ve yarattığınız ürün ile bir fark yaratmak istiyorsunuz. Tasarımınızın tescil için uygun olmasını istiyorsanız; tasarımınızın başvuru tarihinden önce herhangi bir yerde satış için sunulmamış ve gösterilmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda ürününüzün üçüncü kişilerin sizin izniniz olmadan kullanılmasını istemiyorsanız; bu durum ancak tasarım tescil sahibi koruması ile mümkündür.

Tasarımda Yenilik ve Ayırt Edicilik Kavramlarının Önemi

Yaptığınız tasarımın yeni olup olamadığını mı merak ediyorsunuz? Tasarımlarınızın ayırt edici özellikleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Rüçhan tarihinden veya tasarım başvuru tarihinden önce kamuya sunulmayan tasarımlar yeni olarak kabul edilmektedir. Tasarımınız yeni ve özgün ise piyasadaki rekabet üstünlüğünü elde etmişsiniz demektir. Yenilik kavramı ne kadar önemli ise yaptığınız tasarımın ayırt edici ve onu diğerlerinden ayıran özellerinin bulunması da bir o kadar önemlidir. Çünkü “Farklılık, Dikkat Çekicidir!”

Tescil İçin Kabul Edilmeyen Tasarımlar

Kabul edilmesi mümkün olmayan tasarımlar nelerdir? Eğer yaptığınız tasarım genel ahlaki kurallara aykırı, yeni kabul edilmeyen ve belirgin (ayırt edici) özelliklere sahip olmayan bir tasarım ise kabul edilmesi mümkün olmayabilir.

Tasarım Tescil Süreci Nasıldır?

Tasarım tescil sürecinin adımları ve bu adımlarda yapılan işlemleri aşağıdaki gibi anlatmak doğru olacaktır.

-İlk adım başvurudur. Bu adımda yapılan başvurunun gerekli tüm şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmektedir.
-İkinci adımda izlenecek yol şekil incelemedir. Bu adımda evrakların KHK şartlarının çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu aşamada tasarımda ayırt edici ve yeni olması gibi özellikler aranmaz.
-Üçüncü adım, sicile kayıt ve yayın işlemlerinin olduğu adımdır. Tasarımınızın başvurusunun sicile kaydedilmesi ve resmi bültenlerde yayına çıkartılması bu adımda yapılmaktadır.
-Dördüncü adım itiraz sürecidir. Bu adımda yayınlanan resmi bültene 3. Kişiler itiraz edebilir.

-Son adım belgelendirmedir. Bu adımda eğer yaptığınız başvuruya herhangi bir itiraz yok ise size tescil belgesi düzenlenir.

Tasarım tescil hakkında daha detaylı bilgi için Uraz Patent ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuruyu Nereye Yapabilirim?

Ülkemizde başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Bu işlemler için gerekenler aşağıda sıralanmıştır.
-Tasarımı kim ya da kimlerin yaptığına dair bilgiler
-Başvuruyu yapan kişinin kimlik bilgileri
-Tasarıma ait görsel bir anlatım
-Eğer başvuru sahibi olarak tüzel bir kişiyseniz vergi levhanız ve ticari faaliyet belgesi
-Eğer varsa vekaletname.

Tasarım Tescilinin Size Sağladığı Hakları Biliyor Musunuz?

Tasarım tescili aldığınız tasarımı isterseniz devir edebilir, miras konusu yapabilir ve lisans yoluyla dağıtabilirsiniz.

Tescil Süresi Ne Kadardır? Dünya’nın Her Yerinde Korunmasını Sağlar mı?

Başvuru tarihinden itibaren tasarımınız 5 yıl süreyle korunmaktadır. İsteğinize bağlı olarak 5 er yıllık dönemlerde 25 yıla kadar koruma sürenizi uzatabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken nokta 25 yılın sonunda tasarımın halka mal olduğudur. Bununla birlikte yaptığınız başvuru ülkeseldir. Mesela Türkiye’de tescil yaptınız, fakat başka bir ülkede daha yapmak istiyorsunuz. O zaman istenen ülke veya ülkelere ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir