Ticari Markayı Yurtdışında Tescil Altına Alma Yolları

patent

Ticari Marka Yurtdışı Tescil Altına Alma Yolları

Ulusal Başvuru Yöntemi

Bir ticari marka başvurusunun en güvenilir ve en hızlı yolu ulusal uygulamadır. Bu şekilde işlemler, başvuru ülkesinde bulunan bir vekil aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu bağlamda, hedef ülkenin gereklerine uygun bir şekilde başvuru yaparak herhangi bir ret ile karşılaşma ihtimali en aza indirilecek ve ilgili ülkenin patent ofisi vekil aracılığıyla ele alınacaktır. Bu sitede temasa geçen temsilcinin yardımıyla ilgili ülkenin ihtiyaçlarına en iyi yol ve çözüm seçilir ve en az zararla ilerleme şansı elde edilir.

 

WIPO Uygulama Yolu

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) olan WIPO, birden fazla ülkeye uygulanabilirliği ve daha uygun bir ödeme seçeneği sağlayan bir platformdur. Bu yöntemi kullanmak için, marka ilk önce veya menşe ülkesinde, yani Türkiye’de uygulanmalıdır. WIPO marka başvuruları, tek tek veya sınırlı bir mal listesini kullanarak bu marka ile yapılabilir. Buna ek olarak, bu menşe ülkesinde yapılan WIPO başvurusu 5 yıl bağımlı kalmaktadır. WIPO (iptal, kısmi kabul vb.) Doğrudan WIPO başvurunuza da yansıtılır. Peki WIPO’nun avantajları ve dezavantajları nelerdir? WIPO uygulamalarının en büyük avantajı, çok ülkeli uygulamalarda ortaya çıkmaktadır. Çünkü ulusal yöntemlere meydan okumak için herhangi bir ek prosedür gerektirmeden tek bir formla başvurunuzu yapabilirsiniz. Bilinen bir gerçektir ki, ulusal bir başvuru birden fazla ülkeye yapıldığında oluşan maliyet, WIPO’nun dört bir yanındaki tüm ülkelerde meydana gelen maliyetten daha düşüktür. Bununla birlikte, tüm bu avantajlara ek olarak uygulama süresi, TPE incelemesi ve WIPO gözden geçirme süresinin ulusal başvuru sürecine eklenmesinden, 5 yıllık bağımlılık süresinden ve bazı ülkelerin tescil belgesi göndermemesini göz ardı etmemeliyiz.

OHIM Uygulama Metodu

Avrupa Birliği’nde bireysel başvurular  yapmak istemiyorsanız ancak 28 Avrupa Birliği ülkesinde geçerli bir ticari marka seçeneği arıyorsanız, değiştirilecek olan Avrupa Birliği İç Pazar Uyum Ofisi aracılığıyla bir öneri sunma olanağına sahip olursunuz. Başvurunuzun geçerli olacağı ülkeler aşağıdaki şekildedir: Almanya,  Finlandiya, İsveç, Polonya, Avusturya, Fransa, İtalya, Portekiz, Belçika, Kıbrıs, Letonya, Romanya, Bulgaristan, Hollanda, Litvanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Lüksemburg, Danimarka, İrlanda, Macaristan, Yunanistan, Estonya, İspanya, Malta, Hırvatistan. Başvurular, Avrupa Birliği üye devletlerinden yetkili bir temsilci aracılığıyla örneğin, WIPO veya ulusal başvuru yoluyla yapılabilir. Bu başvurunun en büyük engeli, 28 ülkeden herhangi birinde başvuran bir ticari marka sahibinin itirazı kabul edildiyse başvurunuzun tüm üye ülkelerde reddedilmesidir.

OAPI Yoluyla Uygulama Yolu

Kısaltması OAPI olan Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü, 17 üyenin tek bir başvuruyla kaydettirilmesini sağlayan bir sisteme sahiptir ve bu başvuruyu yapmak için bir vekil ile çalışmak gereklidir. Üye ülkeler, Benin, Gine, Moritanya, Burkina Faso, Gine Bissau, Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Ekvator Ginesi, Kamerun, Togo, Fildişi Sahilleri, Kongo, Komorlar, Gabon, Mali olarak listelenebilir.

Alternatif  Bölgesel Oluşumlarla Uygulama: ANDEAN ve ARIPO

Bütün bu başvuru yöntemlerinin yanı sıra Andean Pak (Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru) ve ARIPO (Botsvana, Lesotho, Liberya, Malavi, Namibya, Svaziland, Uganda, Zimbabwe ve Tanzanya) üzerinden bölgesel ticari marka kaydı için başvurma olanağı da bulunmaktadır ) Anlaşıldığı üzere, tüm dünyada geçerli olan bir marka tescili imkanı henüz mevcut değildir. Ekonomik olarak kendi aralarında birlik oluşturan ülkeler tarafından kurulan örgütler, tüm bu ülkelerde çoklu ve aynı bölgede tek bir başvuru yapma imkânına sahiptir. Bu bölgesel yöntemlerin yanında ulusal koruma da yapılabilir. Kendi ülkenizin değil, farklı ülkelerdeki ve bölgelerdeki haklarınızı garanti altına almanın tek yolu, sadece uluslararası başvuru yöntem ve gereksinimlerinin farkında olmak ve bu doğrultuda takip edilebilecek ve yapılabilecek bir örtüyle çalışmaktır.

Detaylı ücretsiz bilgi için lütfen tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir